Obecně o táboře:

Celý tábor se řídí motivační celotáborovou hrou (CTH), děti jsou rozděleny do skupinek, ne podle věku, ale aby byly skupinky přibližně vyrovnané. Každá skupinka má svého vedoucího a instruktora. Skupinky spolu v průběhu tábora soupeří v různých hrách a disciplínách. Tábor je proložen různými tématickými scénkami z období, ve kterém se CTH odehrává. Vyvrcholení je v podobě pokladovky, což je delší pochod na čas. Družiny si podle pořadí, ve kterém dojdou na pokladovce, rozdělí odměnu. Během tábora se jede na jednodenní výlet do některého z okolních měst - Třebíč, Jihlava, Telč.


Umístění tábora:

Náš tábor se nachází na Vysočině, asi 1 km za vesnicí Hrutov. Táborový kruh je postaven na louce, která je víceméně ze všech stran obklopena lesy. Okolí tábora je velice rozmanité, na dosah máme rybník, ve kterém je možnost se koupat. Kromě jeskyní v našem okolí nechybí vůbec nic. Kolem tábora neprotéká žádná řeka, takže nebezpečí záplav u nás rozhodně nehrozí, snad jen podmáčená louka po dešti, proti které nás dostatečně ochrání gumáky.


Hygiena:

Pro hygienu dětí i vedoucích je zřízeno několik kohoutků s tekoucí vodou + lavorky (čištění zubů, praní, umývání rukou a další hygiena) Na sprchování máme stan ve kterém je umístěna vojenská sprcha. Pod sprchou se topí, takže voda teče teplá a je poháněna ručním pohonem vedoucích. Jako sociální zařízení slouží dřevěné latríny postavené v nedalekém lesíku.
V táboře není elektrická přípojka ani vodovod. Bez elektřiny se samozřejmě obejdeme a vodu si necháváme pravidelně dovážet z nedalekých Heraltic. Voda splňuje hygienické předpisy a je to pro zajímavost stejná voda, která slouží pro výrobu třebíčských limonád Z.O.N. Samozřejmě náš tábor splňuje i všechny ostatní hygienické směrnice, které jsou každoročně pečlivě kontrolovány hygienikem.


Stravování:

Pro přípravu jídla slouží kuchyň srubového charakteru, ve které jsou umístěna kamna polní vojenské kuchyně. V kuchyni vládne už od loňského roku náš skvělý mladý nadějný kuchař Hynek, který převzal vařečku po dlouholeté spolupráci s neméně úžasnou kuchařkou Vlaďkou. V rámci svých možností pomáhají s přípravou pokrmů i děti, ale vždy jen družinka, která má službu v kuchyni. Při plnění služby děti škrábou brambory, vydávají jídlo, umývají nádobí, uklízí kuchyň, chystají dřevo na topení, topí a mnoho dalších činností.
Jídlo se podává 5x denně. Pro konzumaci pokrmů slouží jídelna, nacházející se v přilehlém  vojenském hangáru. V hangáru jsou stoly, lavice, nástěnky a bodování, takže slouží i jako příležitostná společenská místnost.


Ubytování:

Děti jsou ubytované v dřevěných stanech s podsadou. V každém stanu je podlážka, 2 oddělená lůžka s molitanem a polička. Polička není rozměrově uzpůsobena pro veškeré věci, které si děti na tábor přivezou. Proto doporučujeme jako zavazadlo starší plošší kufr, který se nejlépe vejde pod postel. Stany jsou samozřejmě kryty celtami.


Další táborové stavby:

Zásobák = stan poblíž kuchyně, ve kterém se skladují potraviny.

Muničák = stan do kterého děti nemají přístup a jsou v něm umístěny bedny s nářadím, sportovní náčiní, petrolejky a další potřebné věcičky.

Hangár VHS = pro porady vedoucích

Tee-pee = staví se většinou v letech, kdy se to hodí k CTH, využívá se pro zpívánky s dětmi, scénky atd.

Marodka = slouží pro izolaci dětí nebo vedoucích s infekčními chorobami (v těchto případech ale spíš posíláme domů)

Zdravotnický stan = vybavení zdravotníka, místo pro ošetření.